Przejdź do treści
slider_0
slider_1
slider_2
slider_3
slider_4
slider_5
slider_6
Przejdź do stopki

Wycieczka klas I-III

Treść

W dniu 9 listopada 2021 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Olszance brali udział w wycieczce edukacyjnej do Krakowa i Wieliczki w ramach ogólnopolskiego programu „MEN – poznaj Polskę”. Grupa liczyła 30 uczniów oraz 4 opiekunów. 80% kosztów wycieczki pokrytych zostało przez Ministra Edukacji Narodowej. Przedsięwzięcie miało na celu wspomóc podstawę programową realizowaną przez szkołę.

Plan wycieczki zrealizowano w całości. Wycieczkę rozpoczęliśmy zbiórką pod szkołą o godzinie 7:00. Następnie autokarem udaliśmy się do stolicy województwa małopolskiego- Krakowa, gdzie w planach mieliśmy zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Muzeum to zlokalizowane jest na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, a w swojej kolekcji gromadzi eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Liczba samolotów będących obecnie w posiadaniu muzeum przekracza 200. Zobaczyliśmy m.in. dwupłatowce, kilka modeli szybowców, a na otwartej przestrzeni wystawione były samoloty używane przez Wojsko Polskie w okresie powojennym, egzemplarze śmigłowców. Największą atrakcję stanowił śmigłowiec w barwach nordowych, którą podczas jednej z pierwszych pielgrzymek podróżował papież Jan Paweł II. Następnie udaliśmy się w kierunku Wieliczki. Tam, pod opieką przewodnika, zwiedziliśmy Kopalnię Soli, która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po pokonaniu szybu prowadzącego w głąb kopalni i krótkim instruktażu dotyczącym bezpieczeństwa poruszania się, udaliśmy się w kilkumetrową trasę, podziwiając atrakcje skrywane przez podziemne, solne labirynty. Zobaczyliśmy m.in. Komorę Mikołaja Kopernika, kaplicę św. Antoniego, kaplicę św. Krzyża, Komorę Kazimierza Wielkiego i inne miejsca, które obejmuje główna Trasa Turystyczna. W największy zachwyt wprowadziła nas kaplica św. Kingi. Posadzka kaplicy jest wyrzeźbiona w jednolitej solnej bryle, a żyrandole sporządzone są z solnych kryształów. W kaplicy mogliśmy obejrzeć płaskorzeźby ilustrujące wydarzenia z Nowego Testamentu (np. Ucieczka do Egiptu, Dwunastoletni Chrystus nauczający w świątyni, Ostatnia Wieczerza), solną figurę Jana Pawła II i bożonarodzeniową szopkę.

Po drugim i intensywnym zwiedzaniu zjedliśmy obiad w restauracji, położonej kilkaset metrów pod ziemią. Na koniec zwiedzania kopalni wsiedliśmy do windy, przy pomocy której wydostaliśmy się na zewnątrz. Po krótkich zakupach w sklepie z pamiątkami, obejrzeliśmy z zewnątrz fasadę Muzeum Żup Krakowskich, gdzie zrobiliśmy naszej grupie pamiątkowe zdjęcie. Po zakończeniu wizyty w Wieliczce, udaliśmy się w drogę powrotną, a pod szkołę dotarliśmy około godziny 17. Wycieczka była bardzo ciekawa, uczniowie wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę oraz doświadczenia.

6005